TOP Zwierzyniec 2014

Ci, którzy nas regularnie czytają już na pewno zdążyli zapoznać się z najciekawszymi (według nas) produkcjami, które pojawiły się na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu w tym roku. Teraz przyszedł czas trochę odświeżyć naszą pamięć i polecić Wam kilka filmów z poprzedniego. Mimo, że 15. LAF był już dawno temu, jest kilka filmów, które wdarły się w mój umysł i nie chcą z niego wyjść. Jako, że 15. LAF był moim zdaniem bardzo udanym festiwalem, nietrudno było mi wybrać kilka, które są warte polecenia. Przedstawiam Wam zatem top najlepszych filmów ze Zwierzyńca 2014:

„A jeśli Bóg jest?”

Mocny, niemiecki film o dosyć przykrych losach młodego fanatyka religijnego. Na początku jest milusio, ale film z każdą minutą zaskakuje nas coraz bardziej, a po seansie pozostawia duże pole do refleksji. Oprócz problemu fanatyzmu, pojawia się tam też problem dominacji-starcie tzw. „samca alfa” z odmawiającą rywalizacji owieczką.(Katrin Gebbe)

a-jesli-bog-jest-katrin-gebbe-bomba-film-2015-01-20-006-920x517

„Palacz zwłok”

Ten film jest przedstawicielem czeskiej nowej fali (z lat 60), więc nic dziwnego, że jest dobry. Opowiada o mężczyźnie, któremu praca mocno uderza w czerep. Bardzo dobra postać głównego bohatera, zagrana przez bardzo dobrego aktora. Spotkałam się z określeniem tej postaci mianem „pulpet-zabójca”, które rzeczywiście, bardzo pasuje. Warto zwrócić też uwagę na oryginalny sposób narracji-słyszymy myśli bohatera wypowiadane jednostajnym głosem ze stałym zbliżeniem na jego twarz (creepy). (Juraj Herz)

vlcsnap-2013-01-28-21h21m11s93

„Kuma”

Historia tureckiej rodziny zamieszkującej Wiedeń. Matka chora na raka sprowadza z Turcji dziewczynę, która skuszona życiem w bogatym kraju wpada w pułapkę. Zamiast za (obiecanego) młodego, przystojnego mężczyznę, wychodzi za jego ojca, aby po śmierci matki przejąć obowiązki domowe. Możemy zaobserwować dziwne (a może normalne? kto to wie?) zachowania ludzi w nietypowej sytuacji. (Umut Dag)

kuma

„Lekcje harmonii”

Produkcja z Kazachstanu, pokazuje w okrutny sposób, jak bardzo poruszyć mogą młodego człowieka z pozoru niewinne żarty rówieśników. Film porusza niejeden problem psychologiczno-społeczny. Zdecydowanie wyróżnia go egzotyczne miejsce akcji (no bo ileż my widzieliśmy filmów z Kazachstanu?). (Emir Baigazin)

lekcje_2

„Morfina”

Ekranizacja autobiograficznych opowiadań Bułhakowa „Pamiętniki młodego lekarza” i powiązanego z nimi opowiadania „Morfina” przez uznanego rosyjskiego reżysera-Bałabanowa (znany też z m.in. „Ładunku 200”-mocne). Opowiada historię lekarza, który przyjął przez nikogo niewymarzoną pracę w klinice na głębokiej prowincji i który ma problem z docenianiem życia, więc pakuje się w nałóg. (Aleksiej Bałabanow)

morfina

Miłego oglądania! 🙂