Za wzgórzem (2012)

Główny bohater filmu Emina Alpera – Faik (w tej roli Tamer Levent) mieszka w pięknym miejscu i zajmuje się… właściwie niczym, wypasałby kozy, ale tym zajmuje się jego brat Mehmet  (Mehmet Özgür), który na pół roku przyjeżdża do miejsca swojego urodzenia. Gdy poznajemy Faika odwiedza go również jego syn Nusret (Reha Özcan) z synami Canerem i Zaferem. Zafer cierpi na chorobę psychiczną wywołaną traumą przeżytą w wojsku. Trzej mężczyźni postanawiają celebrować wspólny czas i spędzają noc przy ognisku pijąc rakiję, a Faik zabija z tej okazji kozę. Zwierzę nie należy jednak do niego- zabrał je nomadom zza wzgórza, którzy ponoć bezprawnie wypasają stado na jego terenie.

Niewątpliwie bohaterom „Za wzgórzem” można zazdrościć rodzinnej posiadłości. Tytułowe wzgórze, strumień, łąki, a wszystko spalone słońcem. Na dodatek jest to doskonale udokumentowane przez autora zdjęć, przez co wręcz chłonie się panującą tam atmosferę.

W filmie jednak kluczowa jest psychika bohaterów. Faik jest zgorzkniały, wiecznie niezadowolony- z brata, z syna, z wnuków. Zarzuty? Zafer jest chory psychicznie, Nusret nie może sobie znaleźć żony, Mehmet nie potrafi zająć się rodziną, a przede wszystkim wszyscy trzej są zbyt niemęscy. Reżyser konfrontuje również tradycję z nowoczesnością, między innymi poprzez sposób ukazania jedynej kobiety w tym filmie- żony Mehmeta Meryem (Banu Fotocan). Ma ona za zadanie usługiwać mężczyzną, gdy dochodzi do próby gwałtu, nie odzywa się nawet słowem.

Film doskonale wpisuje się w estetykę tureckiej nowej fali. Sama historia natomiast jest bardzo ciekawa, obraz ogląda się wręcz z zapartym tchem (co akurat dla nowego kina tureckiego nie jest typowe). I może właśnie dlatego jest to dobry film, by od niego zacząć eksplorację tego nurtu.