Parkoló

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest historia parkingowego, który pobiera od was opłatę na placu w waszym mieście? Ja też nie, ale być może Bence Miklauzič – reżyser „Parkingu” tak, bo właśnie to nam serwuje.
Legionista jest właścicielem placu w środku miasta, a swój interes prowadzi z przyczepy kempingowej, wraz z kilkoma przyjaciółmi. Jego życie składa się z całej serii rytuałów, powtarzanych codziennie. Jednym z nich jest obserwacja ptaków na billboardzie, a gdy któryś z nich umiera Legionista zakopuje go pod wiatą.

parWszystko toczy się swoim rytmem do czasu aż nie przyjeżdża bogacz z pobliskiego biurowca i chce zaparkować swojego Mustanga (nie znam się na samochodach, ale wygląda ładnie). I zrobi wszystko by tego dokonać, a Legionista wszystko by mu się to nie udało.
Brzmi zabawnie? I nawet dosyć jest. Film to w zasadzie czysta komedia, wątki dramatyczne są w zasadzie tylko po to żeby film nie wyszedł zbyt głupkowaty. Postacie są przerysowane, wszystko jest nierealne. Nie zrozumcie mnie źle, ogląda się wszystko bardzo dobrze, film jest po prostu lekki.
Osią fabuły jest starcie dwóch bohaterów. Jeden jest dobry (Legionista), drugi jest zły (Imre). Jeden kocha swój parking, drugi kocha swój samochód. Jeden zakochuje się w kobiecie, drugi z kobietą się rozwodzi. Wszystko trochę jak z bajki dla dzieci. Ale to wciąga. Ciekawe jest kto ten pojedynek wygra, co motywuje bohaterów, jak się rozwinie sytuacja. Niestety same te rozwiązania również ocierają się o banał.parkolo_2

Film jest poprawnie zrealizowany. Wygląda dobrze. Udaje mu się nawet wytworzyć charakterystyczną dla siebie atmosferę, co zdecydowanie należy zaliczyć na plus. Duża w tym zasługa tego, że rozgrywa się w zasadzie w obrębie kilku ulic, a w zasadzie akcja zaledwie na parę minut wychodzi z tytułowego parkingu.
Czy można z czystym sumieniem polecić „Parking”. Zobaczyć chyba warto. Film jest śmieszny. Przy tym łatwy i nieskomplikowany. No ale chyba tak powinna wyglądać komedia.

Tags: